Týden knihoven

Týden knihoven je největší společnou událostí českých knihoven, která probíhá po celé České republice v první polovině října. Letos se jedná již o 23. ročník této akce a i vysokomýtská městská knihovna pro své návštěvníky připravila bohatý program.

2.10. pondělí

Karolína Zoe Maixnerová - stand-up o životech českých spisovatelů, které vás skrze humor a satiru přivedou k lásce ke knihám

Literární představení pro studenty na téma Němcová, Havlíček

Šemberovo divadlo 10:00

Literární představení pro veřejnost na téma Furianti z Národního

M-KLUB 18:00

Karolína Zoe Maixnerová, známá také jako cojezoe,  je popularizátorka české  literatury (zaměřuje se hlavně na období romantismu a realismu kolem doby českého národního obrození) a influencerka. Přibližuje mladým lidem slavné obrozenecké autory. Je také autorkou podcastu Literární hysterie, vydaného v knižní podobě pod titulem Průvodce literární hysterií 19. století. Tento podcast, jak sama říká, zbavuje hrdiny nálepek a popisuje jejich životy tak, jak skutečně proběhly. Možná s lehkou nadsázkou. Chce studentům pomáhat s literaturou a motivovat je ke čtení.
Vystudovala bohemistiku na Filozofické fakultě UK a také žurnalistiku. Videa s tematikou české literatury začala zveřejňovat nejprve na Instagramu a TikToku, kde své sledující baví vtipnými převleky. Ze začátku se zaměřila hlavně na spisovatelku Boženu Němcovou. Když její popularita výrazně vzrostla, oblast tvorby se několikanásobně tematicky rozšířila.
Obsadila osmé místo ankety Křišťálová Lupa – Cena českého Internetu 2021 v kategorii One(wo)man show.
Vstupné 100,-

3.10. úterý

Tichý svět – přednáška, knihovna oddělení pro dospělé čtenáře 16:00
V rámci této osvětové  přednášky se dozvíte spoustu zajímavých informací o organizaci Tichý svět, která již od roku 2006 propojuje svět slyšících a neslyšících. Nahlédnete do života osob s postižením sluchu, dozvíte se, jaké využívají kompenzační pomůcky,
vyzkoušíte odezírání a zároveň získáte užitečné informace o tom, jakým způsobem s těmito lidmi komunikovat a jakým chybám se vyvarovat.
Nezisková organizace Tichý svět, o. p. s. poskytuje osobám se sluchovým postižením všestrannou podporu v podobě služeb, které jim ulehčují začlenění se do společnosti. Všechny další důležité informace naleznete na www.tichysvet.cz
Vstup zdarma

4.10. středa

Den otevřených dveří aneb Poznejte knihovnu z druhé strany
13:00 - 16:00
V tento jedinečný den jsme vás provedli celým zákulisím knihovny. Viděli jste kompletní proces knihovnické práce a nahlédli i za běžně uzavřené dveře knihovny.

5.10. čtvrtek

Dobře naladěné divadlo: Co zaseješ, to sklidíš.
Autorská pohádka o zlém sedlákovi, kterému se nic nedaří a o jeho hodné a obětavé dceři, které naopak v každé svízelné situaci někdo pomůže. Cílem je ukázat dětem následky špatného chování a pokusit se je naučit, že podle toho, jak se budeme chovat k sobě, k druhým a ke světu, tak to samé se k nám vrátí.
Dopolední představení pro děti

18:00 – oddělení pro dospělé čtenáře
Den architektury v knihovně
Knihovna - Obývák vesnice aneb Skandinávský model knihoven i u nás?
Přednáška
Zkušenosti knihovnic a autorek nápadu z komunitní knihovny ve Statenicích, které v malé obci vytvořily projekt Knihovna – obývák vesnice. Knihovna J. M. Hovorky za tento počin získala ocenění Knihovna roku a odměnou pro autorky projektu byla cesta za poznáním do skandinávských knihoven.
Vstup zdarma

6.10. pátek

Knihovna na zkoušku.
Nejste rozhodnuti, zda se přihlásit do knihovny? V tento den jsme nabídli registraci zdarma do 31.12.

Doprovodný program Týdne knihoven:
Výstava ve vestibulu Grafica
Výstava v oddělení pro dospělé čtenáře Otmarovo oko
Čtenářská amnestie
Prodej vyřazených knih