Barbora Postránecká: Náhradka

16.4. od 17,00.

Autorské čtení na oddělení pro dospělé čtenáře.

„Náhradka přináší skutečné příběhy pěstounských a adoptivních rodin a příběhy dětí, které vyrostly v dětském domově a v dospělosti si často komplikovaně hledaly cestu ke svým biologickým rodičům. Zároveň nabízí i odborný vhled do problematiky náhradní rodinné péče. Nastiňuje, jaká jsou její úskalí, výzvy či jak by měl stát do budoucna podpořit biologické rodiny, aby jim děti nemusely být odebírány zbytečně,“ říká autorka knihy Barbora Postránecká.
Většina dětí v ústavní péči svoje rodiny má. Děti jsou jim stále často odebírány ze socioekonomických důvodů, například že rodina nemá kde bydlet. Kniha je ale také vhledem do toho, jak se cítí děti, které přijdou o své blízké a vyrůstají v kojeneckém, později v dětském domově, a jak velké rány to v dětské psychice a jejím vývoji způsobuje. Je prokázané, že absence blízké osoby má na člověka vliv i v dospělosti: na kvalitu vztahů, životní spokojenost i pracovní úspěchy. Proto je potřeba, aby co nejvíce dětí mohlo vyrůstat doma, nikoli v ústavu.
Kniha kombinuje reálné příběhy, které někdy nemají daleko k románovým zápletkám, zároveň ale populárně naučnou formou mapuje problematiku náhradní rodinné péče, nastiňuje její podstatu, těžkosti a výzvy. Čtenář se seznámí ze základními pojmy jako identita, teorie citové vazby či práce s biologickou rodinou. Bonusem je jedenáctá kapitola, věnovaná SOS dětských vesničkám, které mj. pomohly s ubytováním desítky ukrajinských pěstounských rodin po vypuknutí války na Ukrajině.
Po autorském čtení bude následovat diskuse s autorkou, odborníky na náhradní rodinnou péči, možná bude přítomen i zástupce pěstounů.
Toto autorské čtení zprostředkovala v rámci kampaně Staň se pěstounem organizace Amalthea z.s., která působí v celém Pardubickém kraji. Součástí její činnosti je i doprovázení pěstounských rodin a osvěta v oblasti pěstounské péče.

Vstup zdarma